Nauczycielom kontraktowym, zatrudnionym w szkołach i przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Knurów, posiadającym wymagane kwalifikacje, odbyty staż zakończony co najmniej dobrą oceną pracy i zdany egzamin przed komisją egzaminacyjną – Prezydent Miasta Knurów nadaje w drodze decyzji administracyjnej stopień nauczyciela mianowanego.
Procedura uzyskiwania awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego w drodze postępowania egzaminacyjnego
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.) – rozdział 3a;
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2020 r,, poz. 2200 ze zm.)
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.).
Terminy i sposób załatwiania:
Wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego nauczyciel zobowiązany jest złożyć w roku kalendarzowym, w którym uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy za okres stażu.
Dla nauczycieli, którzy złożą wnioski:
- do dnia 30 czerwca przeprowadza się postępowanie egzaminacyjne do dnia 31 sierpnia danego roku;
- do dnia 31 października przeprowadza się postępowanie egzaminacyjne do dnia 31 grudnia danego roku;
- do dnia 31 grudnia danego roku (np. w przypadku zakończenia stażu po dniu 31 października i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy do dnia 31 grudnia).
Miejsce składania dokumentów:
Miejskie Centrum Edukacji w Knurowie
al. Lipowa 12, 44-196 Knurów
Kancelaria, pokój nr 307
tel.: 32 235 27 00
Sprawy związane z awansem zawodowym nauczycieli prowadzi Tomasz Lewicki – zastępca dyrektora MCE.
Pokój nr 309
tel.: 32 235 27 03
Wymagane dokumenty:
Wniosek o wszczęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego wraz z załącznikami:
1) kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe poświadczone przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem;
2) kopię aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego wraz z uzasadnieniem poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem;
3) zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informacje, o których mowa w art. § 9 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej;
4) kopię sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem;
5) kopię oceny dorobku zawodowego poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem
oraz w przypadku zmiany nazwiska – poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem kopię dokumentu, z którego wynika zmiana nazwiska.
Analiza formalna wniosku:
Organ prowadzący przeprowadza analizę formalną wniosku o podjęcie odpowiednio postępowania egzaminacyjnego i wymaganej dokumentacji. Jeżeli wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego lub złożona dokumentacja, nie spełniają wymagań formalnych, organ prowadzący wskazuje szczegółowo stwierdzone braki i wzywa nauczyciela do ich usunięcia w terminie 14 dni wraz z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
Informacja o egzaminie i jego przebieg:
Egzamin odbywa się w siedzibie MCE (44-196 Knurów, al. Lipowa 12, pokój nr 314), a o jego terminie nauczyciel jest powiadamiany na co najmniej 7 dni przez wyznaczoną datą.
Komisję egzaminacyjną powołuje Prezydent Miasta Knurów. W skład komisji* wchodzą:
- przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jako jej przewodniczący;
- przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
- dyrektor szkoły;
- dwaj eksperci z listy ekspertów ustalonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole tego samego typu co szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony, z których co najmniej jeden, w miarę możliwości, naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć.
*Na wniosek nauczyciela w skład komisji egzaminacyjnej wchodzi przedstawiciel związku zawodowego. W tym celu zainteresowany nauczyciel powinien zamieścić zgłoszenie powołania przedstawiciela związku we wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego. Przedstawiciela związku zawodowego wskazuje właściwy organ statutowy związku.
Egzamin składa się z trzech części:
- część I – nauczyciel dokonuje prezentacji dorobku zawodowego;
- część II – nauczyciel prezentuje swoją wiedzą i umiejętności w szczególności przez:
1) zaproponowanie rozwiązania wskazanego przez komisję problemu związanego z wykonywaną pracą, z uwzględnieniem praktyki szkolnej, aktualnej wiedzy i przepisów prawa,
2) wykonanie zadania z użyciem narzędzi multimedialnych;
- część III – nauczyciel odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.
Nauczyciel, który zdał egzamin otrzymuje zaświadczenie o zdaniu egzaminu.
Decyzje administracyjne – akty nadania stopnia awansu zawodowego wręcza nauczycielom Prezydent Miasta Knurów podczas uroczystości, w której uczestniczą także dyrektorzy placówek zatrudniających nauczycieli oraz dyrektor Miejskiego Centrum Edukacji. Przy nadawaniu stopnia nauczyciela mianowanego nauczyciel składa ślubowanie (potwierdzając je podpisem), według następującej roty:
,,Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.” Ślubowanie może być złożone z dodaniem słów: „Tak mi dopomóż Bóg.”.
Wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego – pobierz PDF
Wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego – pobierz DOC
Wzór zaświadczenia dyrektora szkoły/placówki – pobierz DOC