„Przedszkolaki są gotowe na zajęcia dodatkowe!”

Rozpoczęła się realizacja projektu, którego głównym celem jest kompleksowe wsparcie edukacji przedszkolnej we wszystkich placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Knurów. Wniosek o dofinansowanie projektu „Przedszkolaki są gotowe na zajęcia dodatkowe!” przygotowany został przez Miejskie Centrum Edukacji we współpracy
z dyrektorami placówek oświatowych. Projekt został pozytywnie oceniony i rekomendowany do dofinansowania w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w ramach naboru nr FESL.06.01-IZ.01-019/23. Projekt realizowany jest w ramach:

• Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny + );
  • dla Priorytetu: FESL.06.00- Fundusze Europejskie dla edukacji;
  • dla działania: FESL.06.01- Edukacja przedszkolna.

W ramach projektu zakłada się:

• realizację zajęć dodatkowych dla 870 dzieci w wieku od 3 do 6 lat,
  • przeszkolenie 47 nauczycieli edukacji przedszkolnej,
  • doposażenie 11 placówek oświatowych w sprzęt i pomoce do realizacji zajęć,
  • zrealizowanie 3 400 godzin zajęć dodatkowych dla dzieci wraz z wycieczkami,
  • zrealizowanie 37 godzin warsztatów bębniarskich dla dzieci.

Działania zaplanowane w ramach projektu:

1. Szkolenia dla nauczycieli

Nauka nowych technik i poszerzenie wiedzy sprawią, że zajęcia realizowane w ramach projektu będą innowacyjne i ciekawe. Będą to szkolenia z robotyki i kodowania, prowadzenia zajęć sensorycznych oraz prowadzenia zajęć rytmiczno-tanecznych. Ponadto dwoje nauczycieli uzyska certyfikat do prowadzenia treningu umiejętności społecznych 1 i 2 stopnia. Szkolenia zostaną przeprowadzone do końca 2024 roku.

1. Doposażenie

Wszystkie placówki oświatowe prowadzone przez Gminę Knurów zostaną wyposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne wykorzystywane do realizacji zajęć, będą to m.in. tablety, zestawy klocków, instrumenty, maty sensoryczne, gry, puzzle, układanki, sprzęt sportowy, materiały do sensoplastyki, ścieżki sensoryczne i wiele innych. Doposażenie trafi do placówek do końca 2024 roku. W ramach zajęć sensorycznych dzieci będą także tworzyły warzywniaki w przedszkolnych ogrodach, które podlewane będą wodą z deszczówki. Skrzynie, akcesoria, rośliny i zbiorniki na deszczówkę zostaną zakupione w ramach projektu wiosną 2025 r.

1. Zajęcia dla dzieci

Powstanie 138 grup zajęciowych. Zajęcia będą odbywały się w wymiarze 30 godzin
na grupę, z wyjątkiem zajęć zawodoznawczych, które będą odbywały się w wymiarze 10 godzin na grupę. Zajęcia dla dzieci rozpoczną się w styczniu 2025 r. i potrwają do stycznia 2026 r. Będą to:

• robotyka i kodowanie,
  • zajęcia sensoryczne z sensoplastyką,
  • zajęcia rytmiczno-taneczne,
  • zajęcia z preorientacji zawodowej  w tym piesze wyjścia do zakładów pracy,
    np. do urzędu, salonu fryzjerskiego, komisariatu policji, na pocztę itp.,
  • zajęcia sportowe,
  • trening umiejętności społecznych.
  1. Wycieczki dla dzieci

Zaplanowane zostały wycieczki w ramach poszczególnych zajęć:

• wycieczka do Palmiarni i parku sensorycznego w Gliwicach dla każdego uczestnika zajęć sensorycznych,
  • wycieczka do teatru lub innego miejsca kulturalnego dla każdego uczestnika zajęć rytmiczno-tanecznych,
  • wycieczka do parku trampolin w ramach zajęć sportowych.
  1. Afrorytmika

W ramach zajęć rytmiczno-tanecznych odbędą się warsztaty bębniarskie. Ćwiczenia rytmiczne z bębnami korzystanie wpływają na rozwój koordynacji ruchowej, uczą uważnego słuchania oraz kształcą prawidłowe reakcje na zmianę tempa i dynamiki. Zajęcia gwarantują świetną zabawę i sprzyjają otwartości na inne kultury.

Budżet projektu wynosi 1 457 880,00 zł, z czego kwota dofinansowania wynosi 1 312 092,00 zł, ( 1 239 198,00 zł ze środków Unii Europejskiej oraz 72 894 ,00 zł
z Budżetu Państwa w ramach Kontraktu Krajowego). Wkład finansowy Gminy Knurów do całego przedsięwzięcia opiewa na kwotę 145 788,00 zł.

Projekt „Przedszkolaki są gotowe na zajęcia dodatkowe!” dofinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+)

Rekrutacja

Biuro projektu zaprasza chętnych nauczycieli miejskich przedszkoli i miejskich szkół podstawowych w Knurowie do przystąpienia do projektu „Przedszkolaki są gotowe na zajęcia dodatkowe!” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+) Priorytet: FESL.06.00-Fundusze Europejskie dla edukacji, Działanie: FESL.06.01-Edukacja przedszkolna

W ramach projektu nauczyciele przejdą szkolenie z zakresu I i II stopnia robotyki, muzyki, sensoryki z sensoplastyką i TUS 1 i 2 stopnia, aby w kolejnym etapie projektu móc prowadzić dla dzieci zajęcia dodatkowe.

Rekrutacja potrwa od 14 października 2024 r. do 21 października 2024 r.

Komplet dokumentów należy złożyć w Biurze projektu w siedzibie Miejskiego Centrum Edukacji w Knurowie przy al. Lipowej 12.

1. Regulamin rekrutacji

2. Deklaracja uczestnictwa w projekcie